Usługi DDD. Jak rozszyfrować ten skrót?
Skrót DDD oznacza kompleksowe spektrum usług, które polegają na likwidacji szkodników. Trzy litery składające się na tajemniczy skrót DDD oznaczają poszczególne sposoby na walkę z niepożądanymi organizmami – dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Jako że wszystkie z nich zaczynają się na literę D, pozwala to na utworzenie zgrabnego skrótu. Czym charakteryzują się poszczególne metody usuwaniu insektów?
Charakterystyka dezynfekcji
Pierwszy z zabiegów, czyli dezynfekcja, ma za zadanie pozbyć się najmniejszych szkodników – tych, których nie można zobaczyć gołym okiem. Chodzi tu oczywiście o różnego rodzaju patogeny, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Podczas gdy niektóre z nich nie wyrządzają człowiekowi większej szkody, inne mogą wywoływać groźne choroby. Ostatnio doświadczamy tego na przykładzie pandemii koronawirusa. Dlatego tak ważne jest dezynfekowanie powierzchni, na których występuje podejrzenie obecności chorobotwórczych drobnoustrojów. Jako że te ostatnie są niewidoczne, w dezynfekcji wielką rolę odgrywa profilaktyka. O ile inne, większe szkodniki, można usuwać dopiero wtedy, gdy się je zauważy, w przypadku wirusów czy bakterii jest to niemożliwe. Trzeba więc dmuchać na zimne i dezynfekować wnętrza na wszelki wypadek.
Charakterystyka dezynsekcji
Kolejny proces polegający na usuwaniu szkodników to dezynsekcja. Ma ona do czynienia z większymi szkodnikami od drobnoustrojów – takimi, które da się zauważyć. Na zabiegi dezynsekcyjne można się więc zdecydować dopiero w momencie, kiedy wykryje się obecność niepożądanych owadów, bo to właśnie tego rodzaju szkodniki usuwa dezynsekcja. Przykłady najczęściej zwalczanych owadów to chociażby mrówki, komary, karaluchy czy pluskwy.
Charakterystyka deratyzacji
Ostatni z zabiegów, który składa się na skrót DDD, to deratyzacja. Proces ten zwalcza największy typ szkodnika – gryzonie. Chodzi tu o myszy i szczury, które zagrażają przede wszystkim bezpieczeństwu przechowywanej żywności. W celu usuwania gryzoni stosuje się różnego rodzaju trutki lub pułapki.