Co zrobić, a czego unikać po dezynsekcji? Przewodnik
Dezynsekcja jest procesem polegającym na tępieniu insektów. Wykonywana jest przez profesjonalne firmy przy użyciu odpowiednio dobranych środków chemicznych i urządzeń. Zagnieżdżenie się insektów w mieszkaniu jest bardzo groźne dla domowników, ponieważ mogą być one nosicielami groźnych chorób lub zanieczyszczać przechowywane w domu przedmioty i produkty spożywcze. Aby proces dezynsekcji był skuteczny już za pierwszym razem, warto się do niego przygotować, a także prawidłowo postępować po jego przeprowadzeniu.
O czym należy pamiętać po przeprowadzeniu dezynsekcji?
Jak wspomniano, na skuteczność dezynsekcji wpływa nie tylko jej przeprowadzenie, ale także to, w jaki sposób zostaną potraktowane powierzchnie w mieszkaniu po wyjściu specjalistów. Przed dezynsekcją należy dokładnie wysprzątać wszystkie pomieszczenia, natomiast po jej przeprowadzeniu nie należy od razu przemywać ani zamiatać powierzchni, na których mogą bytować insekty, ponieważ w ten sposób można usunąć środki dezynsekcyjne i sprawić, że cały proces będzie nieskuteczny. Dotyczy to zwłaszcza odpluskwiania.
Po przeprowadzonej dezynsekcji należy opuścić mieszkanie na około 2 godziny, dzięki czemu preparaty mogą rozprowadzić się i osadzić na wszystkich powierzchniach. Po powrocie do domu należy otworzyć okna na około godzinę i zrobić przeciąg, aby wywietrzyć wnętrza. Konieczne jest przemycie powierzchni, które mogą mieć kontakt z jedzeniem, aby środek nie przedostał się do jamy ustnej.
Przemycie podłogi po tym czasie jest dopuszczalne, należy jednak pamiętać, aby pozostawić margines 20-30 cm od ścian, a także nie przecierać podłoża pod meblami, łóżkami i wokół nich. Jeżeli w domu jest dziecko, należy umyć podłogi i miejsca, których dotyka. Środek powinien być wyłącznie tam, gdzie mogą bytować insekty.